Retro style – lata 70-te

W kategorii najnowszych trendów modowych cały czas daje o sobie znać styl retro. Niektórzy lubią go bardziej, a inni trochę mniej. W tym artykule chciałabym się odnieść do mody, która panowała w latach 70-tych.

Tamten okres charakteryzował się powrotem do naturalizmu i życiem w zgodzie z naturą. Na topie znajdowały się naturalne tkaniny i rzemiosło. Wielki wpływ na modę lat 70-tych miało środowisku hippisów. Grupa powstała, aby przeciwstawić się wszelkim schematom i instytucjom. Kolory i wzory ich ubrań były zdecydowanie psychodeliczne. Ubierali się oni w sposób bardzo luźny, ich kreacje inspirowane były dalekimi krajami. Cechą charakterystyczną ich ubioru był także motyw roślinny. Dzisiaj projektanci próbują ożywić ten styl w swoich kolekcjach.

Jeśli jesteśmy przy temacie lat 70-tych to nie możemy zapomnieć o kulturze disco. Symbolem tego był film „Gorączka sobotniej nocy”. Młodzież tamtego okresu zawsze z utęsknieniem czekała na ten szczególny dzień, aby w jego późnych godzinach udać się na imprezę. Ubrania, w których tańczono na parkiecie były pełne blasku. Noszono cekinowe sukienki czy też obcisłe kombinezony. Ciuchy zawierały falbanę, plisy, a wykonane były bardzo często z lajkry. Możesz wykorzystać te pomysły, aby stworzyć oryginalną stylizację na karnawał albo sylwestra.

Jeżeli wspomnieliśmy już o kulturze hippisów to nie możemy pominąć także punków. Ta młodzieżowa subkultura zrodziła się w połowie siódmej dekady ubiegłego stulecia. Muzyka punkowa i moda punkowa są ze sobą bardzo ściśle powiązane. To drugie zagadnienie jest bardzo ciekawym zjawiskiem. Chodzi bowiem o przekształcanie danego elementu ubioru w coś nowego i wcześniej niespotykanego. W ten sposób torby i buty otrzymywały ćwieki. Z kolei tradycyjnych w jeansach tworzono dziury. Na głowach mężczyzn pojawiał się irokez, a na twarzach pań bardzo mocny makijaż. Moda promowana przez punków powraca za sprawą największych domów mody w oczywiście bardziej luksusowej wersji.

Co można zakładać dzisiaj, aby zaczerpnąć coś z lat 70-tych i zachować przy tym panujące trendy? Mogą to być jeansy z bardzo szerokimi nogawkami czyli tzw. dzwony. Dołączyć należy do nich retro bluzkę lub koszulkę, a także słodki szal. Symbolem lat 70-tych są także charakterystyczne okulary. Muszą być one jak najbardziej zaokrąglone. Mogą być także lekko za duże. Tego typu modele nosił kiedyś m.in. John Lennon. Wśród modowych trendów tamtego okresu można wspomnieć jeszcze o butach na platformie lub szerokich kołnierzach.

Nie wiem jak wy, ale ja z pewnością wybrałabym się w podróż czasie do lat 70-tych. Panująca wtedy moda wygląda na bardzo oryginalną. Postaram się stworzyć kreację, która będzie nawiązywała do tamtego okresu, aby wyróżnić się w tłumie.

Dodaj komentarz